Hovorí sa, že ľudia s nadváhou sú pokojnejší. Je to ale naozaj tak?
Ako súvisí stres s priberaním?
Určite ste už počuli o hormóne, ktorý pri akomkoľvek náznaku stresu postaví naše telo do pozoru. Preto ho aj zvykneme volať stresový hormón, vlastným menom KORTIZOL. Keď sa na kortizol pozrieme z pohľadu priberania a chudnutia, tak sa nám odkryje zaujímavé zistenie.KORTIZOL je hormón, ktorý má najväčší vplyv na ukladanie tukových zásob ako u žien tak aj u mužov. Celé to organizuje cez tzv. glukokortikoidové receptory, prostredníctvom ktorých vplýva na lipoproteinovú lipázu (LPL). A LPL je ten enzým, ktorý keď dostane signál od kortizolu, okamžite „povie“ vaším bunkám, že si môžu začať ukladať tukové zásoby.
A čo je ešte viac zaujímavé, že v dnešnej dobe toľko spomínaný vnútrobrušný tuk je z veľkej miery tvorený tukovými bunkami, ktoré nazývame viscerálne adypocity. A tieto viscerálne adypocity majú medzi všetkými tukovými bunkami v našom tele jedno prvenstvo. Spomedzi všetkých tukových buniek, ktoré v tele nájdete, majú na sebe najviac glukokortikoidových receptorov.Len pre zopakovanie, to je to, cez čo kortizol povie LPL aby pripravil bunky na ukladanie tukových zásob. Pre zaujímavosť, najmenej týchto receptorov majú tukové bunky na bokoch a stehnách.
To znamená, že u ľudí, ktorí sú často a dlhodobo vystavení stresovým situáciám, následkom čoho majú zvýšenú hadinu kortizolu, bude v prvom rade „rásť brucho“, potom horná časť tela a len minimálne sa bude tuk ukladať na bokoch a stehnách.
V dnešnej dobe, kedy väčšina ľudí prežíva stres ešte len keď ráno oči otvoria (potvrdil to aj výskum, v ktorom najvyššie hodnoty kortizolu sa namerali ráno a najnižšie v noci), to vyzerá na vopred prehraný boj, ale...v tele sa nachádzajú ešte dvaja „bojovníci“, ktorí môžu kortizol zastaviť. Volajú sa testosterón a estrogén, ale o nich až niekedy nabudúce.
Zatiaľ skúste porozmýšľat, ktoré životné situácie môžete obetovať v prospech boja proti zvýšenej hladine kortizolu a už sa nikdy nebudete kvôli nim stresovať.
Janka Rozborilová