Obdobie KORONAVÍRUSU ako si pomôcť pri dodržiavaní programu metabolic balance®?
Prečo?
Tí čo už programom metabolic balance ® prešli pred niekoľkými mesiacmi, môžu opäť začať s 1. a 2 fázou programu. Už vedia čo majú robiť.
Tí čo program ukončili pred mesiacom a cítia to tak – môžu sa z udržiavacej 4 fázy vrátiť do 2. fázy s olejom.
Tí čo sú momentálne v programe metabolic balance® prinášam praktické rady, ako to zvládnuť a v programe nezastať.
Prečo pokračovať ďalej ? Dôvodov je viac.
- je obdobie pôstu, začína jar, skvelé obdobie na prečistenie tela prirodzeným spôsobom
- máme dostatok času, vieme si jedlá pripraviť, zapojiť kreativitu
- zároveň v tomto náročnom období pomocou správnej stravy podporíme IMUNITU, ktorá je obzvlášť v tomto náročnom období potrebná a bojuje proti vírusom a ochoreniam
- spolu s dobre skombinovanými potravinami podporíme pozitívne aj našu myseľ, psychiku a prežívanie čo je tiež veľmi dôležité
- a v konečnom dôsledku doma nepriberieme
Ako som vyššie spomenula, začalo obdobie pôstu a aj napriek tomu, že sme doma „izolovaní“ sa môžete stravovať „metabolicky“ a to podľa pravidiel a stravovania metabolic balance® .
V prvom rade skúste brať situáciu taká aká je. Jesť niečo aj tak musíme. Ale jedzme to čo má zmysel, čo nám v tomto období pomôže zdravotne aj psychicky.
Obchodné reťazce s potravinami a lekárne sú stále otvorené. Buďte pri nákupoch praktický, aby ste nemuseli do obchodu chodiť často. Čo môžete si kúpte do zásoby, potraviny ktoré sa dajú mraziť si mrazte napr. ryby, mäso a hydina – kúpte si ich v čerstvom stave, naporcírujte si ich podľa Vašich gramáži a zamrazte. Potom už iba vyberiete a rozmrazíte, nemusí ich opätovne vážiť. Kúpte si viacero druhov z danej skupiny, aby ste mali zabezpečenú každý podľa svojich možností pestrosť. Chlebík a zeleninu môžete mraziť tiež.
Ak máte problém s dostupnosťou potravín a neviete si ich pravidelne doplňovať z rôznych dôvodov (napr. bývate na dedine, málo chodíte do mesta, vyhýbate sa verejným miestam, neviete si ani potraviny objednať online, nemá Vám ich kto priniesť, atď.) tak si jedálniček upravte tak, aby ste si zakúpili tie potraviny, ktoré zohnať momentálne môžete.
V prvom rade si prejdite Vaše všetky potraviny na Vašom zozname a tie o ktorých viete, že sú dostupné vo Vašom obchode si zapíšte na papier. Tento zoznam si zoberte so sebou na nákup. Naplánovanie je v tomto momente veľkou pomôckou, zapísali potraviny na papier možno aj podľa toho ako sú poukladané v regáloch, aby ste na nič nezabudli a strávili čo najmenej času v obchode.
Ak sú potraviny naozaj vo Vašom obchode obmedzené viete ich nahradiť aj inou potravinou, v najhoršom prípade aj takou, ktorú na zozname ešte nemáte. Prispôsobujeme sa situácii.
Pozor však na to, aby Vám na tanieri nechýbala pestrosť. Ak nebude možné si Vaše potraviny, ktoré máte uvedené na Vašom jedálničku striedať, kvôli ich nízkej dostupnosti, určite v tomto období nezabúdajte na doplnky stravy.
Skvelým posilňovačom imunity okrem dobre nastavenej stravy, ktorú už máte sú výživové doplnky, napr.:
Vitamín C spolu so zinkom – užívať – skvelý na imunitu, bojuje proti vírusom a baktériam. V tomto období do 200 mg. Denne.
Základné minerály ako napríklad vápnik, draslík, horčík – môžete kúpiť komplex týchto minerálov. Prosím dodržiavať doporučené množstvo na deň, uvedené na škatuľke.
Omega 3 mastné kyseliny (1- 2 tobolky denne) vhodný pre ľudí so srdcovo cievnymi ochoreniami, ochoreniami s pohybovým aparátom, podporujú činnosť mozgu a zraku.
Vitamín D3 v tekutej forme (napr. zn. Jameson) v zime je veľmi potrebný nakoľko máme nedostatok slnka – ak ho budete užívať tak ideálne spolu s horčíkom kvôli lepšiemu vstrebaniu.
Čo s potravinami z nášho jedálnička?
Začnem bielkovinami. Bielkoviny podľa princípov metabolic balance® nesmú na tanieri chýbať. Delíme ich na:
Živočíšne: ryby, mäso, hydina, mliečne výrobky.
Rastlinné: strukoviny, tofu, klíčky, huby – shitake alebo hliva ustricová, semienka a orechy.
Ryby: ak nemáte toľko miesta v mrazničke alebo si čerstvé ryby neviete zakúpiť, môžete ich aj zameniť za ryby v konzerve. Ako napríklad za tuniaka vo vlastnej šťave, za šproty, sardinky, slede a pod.
Mliečne výrobky: /mlieko, jogurty, syry/, môžete si zakúpiť aj trvanlivé, ktoré majú trvanlivosť aj cca 2 – 3 týždne. Uprednostnite tie, ktoré Vám v tomto období čo najdlhšie vydržia. Ak máte slabý výber syrov, kúpte si aj iný druh – je to výnimočná situácia a toto sa samozrejme týka aj iných potravín. Len prosím dodržiavajte Vašu gramáž. Keď už robíme ústupky tak len tie najnutnejšie. Nie všetky. Na toto obdobie experimentujeme..
Vajíčka: určite nájdete aspoň s týždňovou spotrebou. Ak ich mávate iba na raňajky a nedostanete ich alebo sa Vám minú skúste si miesto vajíčok urobiť mandeládu - semienka a orechy spolu s jablkom sú skvelou zámenou za niektoré z raňajok, nepokazia sa a vždy ich môžete mať po ruke. Každý z Vás má túto alternatívu so svojou gramážou uvedenú vo Vašom pláne. Akonáhle vajíčka budete mať kúpené pokračujte plánom tak ako idete.
Strukoviny: tie čo máte na Vašom jedálnom pláne, v najhoršom aj iné napríklad z plechovky, ale tu už tá nutričná kvalita klesá. Ideálne je si strukoviny variť. Skvelou obmenou klasických strukovín sú klíčky. Klíčenie strukovín zvyšuje ich nutričnú hodnotu, pre organizmus sú ľahšie stráviteľné a dochádza aj k zvýšeniu vstrebávania niektorých nutričných látok ako napr. železa, B12 a zinku. Naklíčiť si môžete takmer ktorúkoľvek strukovinu vrátane sójového bôbu.
Pre obmenu môžete použiť aj strukovinové cestoviny tzv proteínové. Pozor v tomto prípade sa gramáž strukovinových cestovín mení. Odvodzuje sa od Vašej gramáže strukovín v suchom stave. A to nasledovne: Vaša gramáž strukovín v suchom stave = 1 a ½ násobku gramáže strukovinových cestovín (príklad na obed mám 90 g. strukovín v suchom stave a 1 a ½ násobok z gramáže strukovín bude pre mňa znamenať 135 g. strukovinových cestovín). Strukovinové cestoviny/zdroj bielkovín/ konzumujeme už len so zeleninou a dávkou kvalitného oleja.
Zo strukovín si môžete pripraviť aj skvelú nátierku.
Zelenina zo zeleniny sa snažte vybrať to čo máte v pláne. Ak tieto druhy budú málo dostupné, použite iný druh zeleniny aj ten čo na jedálničku nemáte a takú, ktorú zoženiete.
Najlepším pomocníkom pre imunitu je samozrejme čerstvá zelenina, šaláty a šaláty – špeciálne všetky“ zelené druhy šalátov“ sú tak povediac bombou pre naše telo. Ak sa snažíte v tomto období naozaj čo najviac vyhýbať obchodom, skúste si pomôcť zeleninou, ktorá dlhšie vydrží v chladničke je tzv. trvanlivá ako napr. /mrkva, kaleráb, tekvica, karfiol, zeler, paprika, biela kapusta, kapusta špicatá má dokonca dvojnásobné množstvo vitamínu C. Alebo si vyberte jej mrazenú verziu napr. brokolica, ružičkový kel, fermentované druhy ako kyslá kapusta, kyslé uhorky, pickles a pod.
Z ovocia napríklad práve mango ktoré máme častokrát v jedálničku alebo papája, čučoriedky, brusnice, jahody, kiwi... jablko to všetko sú potraviny s vysokým obsahom vitamínu C.
Pozn.: Vitamín C je rozpustný vo vode, neostáva v tele. Pri väčšom prijatí sa z tela vylúči. Aj naďalej si Vaše porcie k jednotlivým jedlám vážte na kuchynskej váhe. Nakoľko väčšie množstvo vitamínu C sa v tele nedokáže uložiť a ukladá sa v malom množstve. Vitamín C varom stráca na hodnote, jeho množstvo sa znižuje, preto zeleninu varte „al dente“ do chrumkava. Ideálne v paráku. Tak si zachová najviac výživných látok.
ŠKROBY:
Chlieb: urobte si zásoby chleba, kúpte si ho viac a zamrazte. Okrem chleba si do zásoby kúpte ražný knackebrot. Ražný knackebrot vždy zakúpite v ktorejkoľvek sieti potravín a nepokazí sa. Ja obľubujem najviac ražný knackebrot zn.Racio, obal je žltobiely. Je vynikajúci a aj tí ktorí neholdovali chuti knackebrotu si tento obľúbili. Ak knackebrot neobľubujete, ani tzv „mokré „ ražné chlebíky zabalené v sáčku, tak si upečte chlebík doma – recept nájdete kliknutím tu.
Samozrejme ak sú obchody nablízku, máte dostatok potravín a ste v 2 fáze snažte sa program dodržiavať čo najviac.
Nakoniec vždy ma môžete kontaktovať, s radosťou Vám poradím.
Vždy sa dá ak – kde je vôľa tam je cesta
Ako to robím ja:
Roky fungujem na systéme stravovania metabolic balance®, už som v 4 fáze takže mám možnosť konzumovať všetky zdravé potraviny – zoznam mojich potravín z mojich skupín bielkovín, sacharidov a tukov už nie je obmedzený. Preto vravím, že spôsob stravovania podľa metabolic balance® je celoživotný spôsob. Obrovská prevencia voči mnohým ochoreniam, skvelý systém ako sa udržujem fit. Ale nielen to aj psychicky to pomáha.
Nikdy ma nenapadlo, že takto sa stravovať nedá, že sa to nedá dodržiavať celý život. Všetko je iba v hlave. V 4 fáze sú povolené aj občasné prehrešky takže tam si dám čokoľvek na čo mám chuť a stačí mi to. Je to len zvyk. Ale samozrejme chce to čas /je to proces/ k tomu dospieť.
Prílohy už takmer vôbec nejedávam, naozaj iba výnimočne. Nie preto, že nesmiem alebo nechcem alebo sa bojím, že priberiem. Jednoducho som si odvykla, nechýbajú mi a tým pádom už mi tak nechutia.
Najčastejšie kombinujem bielkovinu + zeleninu + 100% ražný chlebík – niekedy aj bez chlebíka – ovocie iba sezónne, naše slovenské. - okrem manga to milujem. A ak už potrebujem zmenu, tak siahnem po quinoe, ražných alebo proteínových cestovinách. Poprípade si zamaškrtím – to metabolic balance® už v 3 a 4 fáze povoľuje.
To isté aplikujem keď idem na dovolenku, kde nenakupujem – stravujem sa v hotely. Dá sa prispôsobiť.
Základom je dodržiavanie
- gramáži /časom to máme v oku/
- kombinácia nejakej bielkoviny a zeleniny + chlebík podľa toho čo jeme a či máme na neho chuť, kto je milovníkom ovocia aj ovocie
- 8 pravidiel metabolic balance®
- pitný režim
- aktívny pohyb – akýkoľvek aspoň 2 až 3x týždenne /teraz môžete využiť aj online cvičenie, cvičenia cez youtube a pod. .../
Toto všetko viete aplikovať aj v tomto období, takmer kdekoľvek a kedykoľvek aj s istými obmedzeniami. Ak budete lento základ po ukončení metabolic balance® programu dodržiavať, neexistuje, že priberiete:
Veľmi dôležité je nastavenie v hlave. Ak si poviem „juj tak tejto klobásky alebo koláčikov sa nikdy nevzdám a každý deň si aspoň kúsok musím dať“ tak to tak aj bude – tak to budete cítiť a nevydrží Vám to.
Ak si však poviete tak si urobím skvelú zeleninovú polievku. Pečené mäsko so zeleninkou tiež to skvele znie a budem sa na to tešiť – s týmto nastavením buete vedieť pokračovať ďalej.
Skúsme sa naladiť pozitívne, snažme sa nestresovať. Stres iba imunitu znižuje a to nepotrebujeme. Okrem zdravej stravy, vhodných doplnkov na podporu imunity a pohybu je veľmi dôležitá psychika ak nie najviac zo všetkého. A k tomu patrí aj spôsob nazeranie na život.
Nevieme odhadnúť ako dlho to celé bude trvať, ani to čo v obchode kúpime alebo to ako sa k nám budú správať iní, ich reakcie nedokážeme ovplyvniť. Avšak ak upriamime pozornosť na to čo máme vo svojich rukách tak nám to pomôže lepšie situáciu zvládnuť.
Výrok Charlesa Darwina, ktorý sa ku mne dostal hovorí: „Neprežije najsilnejší a najinteligentnejší druh, ale druh, ktorý sa najlepšie prispôsobí zmene“.
Janka