Vážiť, či nevážiť? Alebo chudnú ľudia, ktorí sa nevážia naozaj rýchlejšie?
Existuje množstvo vecí, ktoré vám dokážu spomaliť alebo znechutiť chudnutie. Od slabej vôle, cez nezmyselnú diétu, až po najbližšiu rodinu, ktorá s Vami nemá pochopenie.
Dnes sa však pristavím iba pri jednej veci, ktorá tiež patrí do tohto zoznamu a má obrovský vplyv na našu motiváciu. Tou vecou nie je nič iné ako naša osobná váha. Čím vyššie číslo ukazuje, tým menej sa na ňu staviame. A keď už naša „váha prekročí isté hranice“, vtedy začneme hľadať riešenie.
Riešením môže byť práve program metabolic balance® pre ktorý ste sa rozhodli.
Páči sa Vám myšlienka, páči sa vám jedálny lístok, pustíte sa s vervou do toho a postupne sa začne meniť aj váš prístup k osobnej váhe. Z predchádzajúcej frekvencie stretnutí raz za pol roka, ju začnete stretávať každý deň, dokonca niekedy aj viac krát za deň.
Je to prekvapujúce, ale podľa odborníkov na chudnutie a najnovších štúdii je správne ak sa vážite každý deň. Za všetky štúdie, ktoré na túto tému vznikli, spomeniem v skratke len jednu. Môžete si ju pozrieť tu https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21732212
Experiment sledoval 2 skupiny ľudí. V prvej skupine sa vážili každý deň. V druhej skupine sa vážili raz za mesiac. V prvej skupine schudli v priemere 4,4 kg. V druhej skupine o polovicu menej, 2,1 kg. Väčšina štúdii došla k podobným výsledkom. Sledovanie hmotnosti na dennej báze prináša lepšie výsledky v chudnutí.
Avšak ja mám aj svoje praktické skúsenosti, ktoré vravia, že s každodenným vážením nie je všetko také ružové a jednoduché ako sa zdá. Nuž mnohí z Vás sa deň čo deň postavia na váhu a snažia sa zachytiť každú malú zmenu hmotnosti. Problém je, že prikladajú tomu príliš veľký význam a sú sklamaní ak váha neukazuje číslo, ktoré by chceli. Sú sklamaní aj napriek tomu, že svoj pokrok vidia a cítia na oblečení a ich zmenenú postavu si už všimlo aj okolie. Číslo na váhe má aj tak vždy posledné slovo.
Viem, že ak takému klientovi poviem „ nevážte sa tak často“, tak sa aj tak vážiť bude. Preto skúsme zmeniť náš vnútorný postoj k váženiu a povedzme si prečo niekedy nie sú čísla také akoby sme chceli. Zmena toho ako vnútorne pristupujete k váženiu nám pomôže odbúrať zbytočný stres, smútok a hnev, ktorý pri tejto činnosti zažívame.
Zabudnite na očakávania
Toto je základný krok ako eliminovať stres z váženia. Nevážte sa vždy s nejakým očakávaním výsledku. Berte to ako keď sa pozriete na hodinky. Dostanete informáciu, z ktorej v drvivej väčšine prípadov nie ste ani smutní, ani nejako extra veselí. Jednoducho sa len podľa nej zariadite. Naučiť sa nečakať od každého postavenia na váhu pokles hmotnosti je dôležité z jednoduchého dôvodu. Čím viac niečo chcete, tým ťažšie sa to dosahuje.
Všimli ste si niekedy v kuchyni, že čím rýchlejšie chcete niečo urobiť, tým viac vám padajú veci z ruky alebo čím viac sa ponáhľate, tým viac sa vám pletú ľudia do cesty, akoby vás chceli naschvál spomaliť? To isté platí aj pri vážení. Čím nedočkavejšie budete každý deň očakávať pri vážení nejaký výsledok, tým menej sa bude ručička hýbať. Aj napriek tomu, že opasok na nohaviciach si už viete zatiahnúť o ďalšie dve dierky.
Navyše nie každá váha nám ukazuje to čo chceme naozaj vidieť. Každý povie „ potrebujem zhodiť nejaké kilá“, ale v skutočnosti chce každý schudnúť z tukových zásob.
Z toho dôvodu je lepšie vážiť sa na presnom prístroji, ktorý vyhodnotí aj vnútorné zloženie vášho tela a skôr ako svoju hmotnosť, sledovať ako sa mení podiel tuku. Často krát pri kontrolnom meraní v centre Lineal zistíme, že hmotnosť sa pohla len o kilo, dve dole, ale výrazne ubudlo buď z celkového alebo viscerálneho tuku. A naopak zvýšil sa nám podiel svalstva. Ak vidíme takýto výsledok je nám hneď jasné, že sa to muselo prejaviť aj na zmenšení vašich mier.
Preto ak nemáte doma váhu, ktorá by merala aj vaše vnútorné zloženie a máte pocit, že hoci sa držíte zásad programu metabolic balance® vaša hmotnosť sa aj tak nehýbe smerom nadol ako by ste chceli, doplňte prosím váženie aj o meranie obvodov pása, bokov, stehien. Stačí vám na to obyčajný krajčírsky meter a verím, že budete milo prekvapení.
Dôvodov prečo sa hmotnosť nemení môže byť viac...
Zmenilo sa množstvo glykogénu vo vašom tele a to môže spôsobiť výkyvy hmotnosti smerom nahor aj nadol.
Glykogén je forma cukru, ktorý slúži ako zdroj energie pre svalovú prácu. Z pohľadu ovplyvňovania hmotnosti má jednu veľmi dôležitú vlastnosť. Každý gram glykogénu naviaže na seba aj 3-4 gramy vody. Preto ak jeden deň si idete zacvičiť a vaše svaly spália 300g glykogénu, váha vám na druhý deň môže ukázať o kilo menej. Keď si ale v ten istý deň dáte jedlo bohaté na sacharidy, ako napríklad cestoviny, pizzu, zemiaky, ryžu, pečivo, koláče....alkohol tak opäť naštartujete svoj organizmus, aby si začal vytvárať z prijatých cukrov zásoby glykogénu, ktoré ako už vieme opäť naviažu na seba vodu. Preto o deň neskôr môže byť to kilo, ktoré ste schudli cvičením, opäť späť. Dobrá správa je, že je to len zadržiavaná voda. Pokúste sa zistiť ako rýchlo to kilo znovu stratíte ak obmedzíte príjem potravín bohatých na cukry. Glykogén nie je jediná látka, ktorá zadržiava vo vašom tele vodu.
Prijali ste viac soli
Možno ste v 3 alebo 4 fáze a občas sa najete v reštaurácii, občas máte prehrešok alebo prijímate viac soli. Vyhnúť sa dnes soli je rovnako ťažké ako sa vyhnúť cukrom. Je totiž naozaj skoro všade. Ak jej však predsa len príjmete o čosi viac než bežne, vaše telo znovu zadrží viac vody než potrebuje. Zbaviť sa jej je už práca pre vaše obličky. A kým sa im to podarí, bude to nejaký čas trvať. Dovtedy, ale bude vaša váha ukazovať, že ste znovu trochu pribrali.
Zmizol tuk, objavili sa svaly
Toto je ten najlepší prípad prečo sa váha nehýbe, respektíve sa hýbe len pomaly. Zmenilo sa zloženie vášho tela. Ak to poviem jednoducho, tak zmizli vám 3% tuku a namiesto nich pribudli 3% svalov. Na váhe to možno nevidíte, ale telesné miery vám to prezradia celkom presne. Pri meraniach telesnej kompozície to vidíme vždy. Je to ako na hojdačke. Zastúpenie telesného tuku ide dole, zastúpenie svalovej hmoty ide hore. Samozrejme funguje to aj opačne.
Ďalšie dôvody čím môže byť Vaše váženie skreslené
Hormonálne výkyvy - žienky, máte 2 až 5 dní pred menštruáciou? Zvýšená hladina estrogénu viaže vo Vašom tele viac vody. To isté sa týka ovulácie, keď Váš estrogén klesne, nadbytočná voda sa „vyplaví“.
Zápcha - ste na výlete a pri zmene miesta nie a nie na veľkú? Tak to pocítite aj na váhe..
Počas dňa sa váha mení. Ak sa budete vážiť aj niekoľkokrát za deň v závislosti od toho čo ste zjedli, vypili, vylúčili či vypotili...., zistíte že Vaša váha je vždy iná od 0,5 – 2 kg!
Užívate lieky, ktoré spôsobujú kolísanie obsahu vody, alebo podporujú ukladanie tuku (antidepresíva, kortikoidy, diuretiká, preháňadlá a pod.) .
Včera ste mali ťažký večer, proste oslava a nezdržali ste sa – zjedli ste naozaj viac ako ste mali. Myslíte však na to, že ak by ste sa aj prejedli ťažkým jedlom /oslava, svadba, Vianoce a pod./ môžete z jedného dňa na druhý pribrať maximálne okolo 200 - 300 gramov tuku. Všetko ostatné navyše bude iba voda viazaná na soľ, glykogén alebo obsah zvyškov v črevách. Takže nemusíme stresovať, ak Vaša hmotnosť kolíše vo väčšej miere, určite to nebude spôsobené iba tukmi J.
Rada na záver
Vážte sa vždy ráno, na lačno, najideálnejšie po stolici a bez šiat.
Nie viac ako 2 x týždenne /váha klesá nárazovo, pár dní sa číslo na váhe nemusí vôbec zmeniť aj napriek tomu, že program dodržiavate na 100% a zrazu fuk o ďalšie dva dni bude ručička na Vašej váhe ukazovať o 3 kilá menej/.
Stojte na váhe oboma nohami a nerozprávajte pri tom.
To je odo mňa k téme vážiť, či nevážiť všetko. Dôležité je, aby ste to brali s nadhľadom a nepripisovali váženiu väčší význam než naozaj má. Pretože ak sa riadite zásadami programu metabolic balance ®, tie výsledky k vám prídu skôr či neskôr zaručene.
Vy si len užívajte pochvalné uznania vášho okolia.
Janka Rozborilová